FAQ: Nástroje pro editaci DocBooku

1. Mám dokument rozdělen do několika souborů pomocí entit. Když však v Emacsu edituji jednotlivé kapitoly uložené v samostatných souborech, Emacs nemůže najít DTD a nefunguje tak pohodlné vkládání elementů.
2. Mám dokument rozdělen do několika souborů pomocí entit. Když však v jEditu edituji jednotlivé kapitoly uložené v samostatných souborech, jEdit nemůže najít DTD a nefunguje tak pohodlné vkládání elementů.
3. Lze nějak importovat dokumenty z Wordu?
4. Lze použít k editaci editor TextPad?

1.

Mám dokument rozdělen do několika souborů pomocí entit. Když však v Emacsu edituji jednotlivé kapitoly uložené v samostatných souborech, Emacs nemůže najít DTD a nefunguje tak pohodlné vkládání elementů.

Musíte Emacsu říci, kde má DTD najít, protože to je uvedené jen v hlavním dokumentu. Na konec každého samostatného souboru s kapitolou stačí přidat speciální komentář:

<!-- Keep this comment at the end of the file
Local variables:
sgml-doctype: hlavni.xml
sgml-parent-document: ("hlavni.xml" "book" "chapter")
End:
-->

Autor: Jirka Kosek

2.

Mám dokument rozdělen do několika souborů pomocí entit. Když však v jEditu edituji jednotlivé kapitoly uložené v samostatných souborech, jEdit nemůže najít DTD a nefunguje tak pohodlné vkládání elementů.

Musíte jEditu říci, kde má DTD najít, protože to je uvedené jen v hlavním dokumentu. Na konec každého samostatného souboru s kapitolou stačí přidat speciální komentář:

<!-- jEdit buffer-local properties: -->
<!-- :xml.root=hlavni.xml: -->

Autor: Jirka Kosek

3.

Lze nějak importovat dokumenty z Wordu?

Existuje několik řešení, z nichž v současné době je asi nejlepší program Antiword. Umí převádět dokumenty z Wordu (DOC) do prostého textu, postscriptu a do DocBook. Program je šířen pod licencí GNU GPL a existuje pro celou řadu platforem (MS-DOS, Linux atd.), autorem je Adri van Os a k dispozici na adrese http://winfield.demon.nl

Převod do DocBook je sice označen jako „experimental“ ale je docela kvalitní včetně tabulek. Pochopitelně je třeba výsledný dokument ještě upravit, protože DocBook je „více energetický“ dokument než Word a chybějící energii musíte dodat sami :-)

Autor: Pavel Žampach

4.

Lze použít k editaci editor TextPad?

TextPad je programátorský editor pracující pod Windows a lze jej použít k editaci na úrovni zdrojového textu. Existují k němu doplňky pro zvýraznění syntaxe, vkládání elementů a pomůcka k vytvoření těla tabulky. Editor bez problémů pracuje s kódováním utf-8 a s parsery

Program je shareware, dostupný na adrese http://www.textpad.com.

Autor: Pavel Žampach